SENAST UPPDATERAT !
PÅ GÅNG !

söndag 8 oktober 2017

MormyskaSM och viktiga datum för Motioner och PimpelSM och årsmöte

2018 års SM i mormyska står för tillfället utan arrangör så vi (som ännu inte kvalificerat oss eftersom sista DM-tävlingarna smälte bort) håller tummarna att någon arrangör i landet tar sig an det prestigefyllda ansvaret.

17 mars 2018 är det dags för Sportfiskarnas kongress. Det betyder att samtliga medlemmar, föreningar och distrikt har möjlighet att lämna in motioner. Mall för motioner finns på www.sportfiskarna.se/Om-oss/Demokrati. Inlämning senast 31 december 2017.

Senaste dag för provfiske för tävlingsdeltagare på SM-vattnet Steningeviken/ Mälaren är fredag 19 januari. De klubbmedlemmar som känner sig lite osäkra på någon liten detalj och gärna vill åka ner och provgå kan väl höra av sig till ordföranden så tar vi en tur i samlad tropp.

Preliminär datum för klubbens årsmöte är 15-16 november. Kallelse beräknas komma i slutet av oktober.

fredag 29 september 2017

Anmälan till Pimpel SM 2018

Vintern väntar bakom vedbo´n och det är dax att anmäla intresse för de medlemmar som kvalat in till 2018 års Pimpel SM i Stockholm.

Jag har fått anmälningsformulären från distriktets tävlingsledare och skulle kunna skicka ut dessa till berörda personer men jag tror det är lika enkelt att respektive personer kontaktar vår kassör Anders Nilsson och uppger adress, telefonnummer och medlemsnummer i Sportfiskarna. I så fall lämnar jag alla papper till Anders så kan han betala in anmälningsavgifterna så fort ni bekräftar deltagande.


Senast 1 december ska anmälan vara Stig Enström till hands. Eventuellt ordnas det med gemensam buss från distriktet. Hotellrum går att boka redan nu men kan eventuellt även ordnas via Stig.


Information om SM: www.pimpelsm2018.se, https://www.facebook.com/pimpelsm2018/



...och de nominerade är:


seniorer:  Jan Rönnbäck
                Per Morelius
veteraner:Ture Fransson
                 PO Liss
                 Jörgen Andersson

ä.veteran: Bo Norrström

y. junior: Gunnar Nykvist
                Philip Zetterström
                William Fakt


dessutom:


lag senior -Per Gref, Anders Nilsson, Jan Rönnbäck

lag veteran- Jörgen, Ture , Dan Ersbjörs,
lag veteran- Lars Gullstrand, Jan Björkman, PO Liss

lag y.junior- Gunnar, Philip & William

onsdag 27 september 2017

STYRELSEMÖTE/TÄVLINGSMÖTE 5 OKTOBER

DATUM: Torsdag 5 oktober 2017
TID: 18.30
PLATS: DALA LÅS&LARM- Trotzgatan 8 -FALUN
DAGORDNING: Vinterns tävlingar
                              Årsmötesplanering
                              Anmälan till SM pimpel 2018
                              Övriga frågor

Välkomna

måndag 21 augusti 2017

Falumästerskapet - KM - Torsdagskulor



Falumästerskapet i mete 
2017-08-20   Roxnäs

Junior
Plac.          Namn                                           Vikt(g)
1                Wiktor                                          542
2                Olle Ahlgren                                  48

Dam
Plac.          Namn                                           Vikt(g)
1                Anna-Greta Helmersson              5356
2                Lena Olaison                               4522
3                Lena Mörth                                  2574
4                Lola Söderström                         2268
5                Maj-Britt Jonsson                       2216
6                Gun-Britt Höglander                  1536
7                Barbro Bergkvist                         1230

Herr / Herrveteran
Plac.          Namn                                        Vikt(g)
1                Magnus Svensson                      8590
2                Anders Bäcklund                       8330
3                Finn                                            8290
4                Lars Jansson                               8020
6                Tore Helmersson                        7885
7                Bengt Forsling                            7710
8                Tore Blom                                   7420
9                Kent Persson                               6770
10              Per Nilsson                                  5744
11              Rolf Lindh                                   4874
12              Kent Lövgren                              4722
13              Roland Hallström                       4574
14              Kurt Granath                               4426
15              Örjan Westling                            4240
16              Göte Andersson                          4086
17              Gert Jonsson                               4012
18              Tommy Sjöstrand                        3930
19              Gardar Olaison                            3926
20              Henry Ling                                  3758
21              Lennart Forsling                          3162
22              Jan-Erik Edberg                           2704
23              Bo Norrström                               2272
24              Torbjörn Dalborg                         1922
25              Peter Danielsson                           140



 -----------------------------------------------------

KM i mete 2017   Slutställning

Junior
Plac.          Namn                                           Platssiffra
1                Gunnar Nykvist                           2                1+1

Dam
Plac.          Namn                                           Platssiffra
1                Sara Westling                              2                1+1
2                Lena Olaison                               3                1+2
3                Lena Mörth                                 6                3+3

Herr        Platssiffra
1                Lars Jansson                                2                1+1
2                Jan-Erik Edberg                           3                1+2
3                Anders Bäcklund                        --                2+--

Pensionär
Plac.          Namn                                           Platssiffra
1                Gardar Olaison                           2                1+1
2                Göte Gatehag                              3                1+2

---------------------------------------------------------------------------

Torsdagskula 13:e juli  Roxnäs

Junior
Olle                                                   0
Wiktor Danielsson                            0

Dam
1     Lena Olaison                              710
2     Gerd Kron                                  112
3     Maj-Britt Jonsson                         52
4     Ellen Jonsson                                30
5     Rosi Englund                                  0

Herr
1     Stefan Johansson                        338
2     Anders Bäcklund                        286
3     Magnus Svensson                          0

Pensionär
1     Lars Collin                                2112
2     Gert Jonsson                                964
3     Ove Kron                                     210
4     Kjell Hellström                            140
5     Gardar Olaison                             120

------------------------------------------------------------

Torsdagskula  20:e juli   Strandvägen

Junior
1     Olle                                             856
2     Wiktor Danielsson                      212

Dam
1     Maj-Britt Jonsson                       3242
2     Rosi Englund                              2434
3     Gerd Kron                                   1896
4     Lena Olaison                                504

Herr
1     Stefan Johansson                       7895
2     Bengt Forsling                           6925
3     Lennart Forsling                        5544
4     Tore Blom                                  5126
5     Peter Danielsson                        2326

Pensionär
1     Gert Jonsson                              5408
2     Roger Martinsson                      5116
3     Lars Collin                                 3194
4     Gardar Olaison                          2774
5     Ingemar Eriksson                      1478
6     Ove Kron                                     688

---------------------------------------------------------

Torsdagskula  3:e augusti   Strandvägen

Junior
1     Wiktor Danielsson                    382
2     Olle                                           218
3     Signe Danielsson                      162
4     Moa Danielsson                        132

Dam
1     Maj-Britt Jonsson                     2722
2     Inger Jansson                            1444
3     Rosi Englund                            1430
4     Lena Olaison                             1204
5     Ellen Jonsson                            1166
6     Birgit Hansson                          1044

Herr
1     Magnus Svensson                     5270
2     Roland Hallström                      2128

Pensionär
1     Roger Martinsson                     6995
2     Gert Jonsson                             3610
3     Gardar Olaison                         2984
4     Leif Wallin                                2538
5     Lars Collin                               1384
6     Ingemar Eriksson                      1142
7     Kjell Hellström                           460

torsdag 17 augusti 2017

Resultat o bilder från Tjejmetet




Tjejmetet 2017-08-13           Främbyviken

Junior
Plac.          Namn                                           Vikt(g)
1                Amanda Jonsson                        168
2                Julia Hansen                                162
3                Vera Thorén                                80
4                Maja Thorén                                54

Vuxen
Plac.          Namn                                           Vikt(g)
1                Sara Westling                              1848
2                Britten Thoor                              1462
3                Birgit Hansson                            830
4                Barbro Bergkvist                         728
5                Sara Olsson                                 566
6                Gunilla Öberg                              510
7                Hege Westgård                           432
8                Lena Mörth                                  430
9                Emelie Ekberg                             330
10              Astrid I Lindström                      310
11              Birgit Engblom                            306
12              Gunilla Wikström                       276
13              Magdalena Filipsson                  272
14              Hannele Partanen                      172
15              Ida Jonsson                                 132
16              Kristina Sandström                    130
17              Mia Lundblad                              130
18              Inger Jansson                              120
19              Birgit Jonsson                             104
20              Lena Olaison                               86
21              Gun-Britt Höglander                  48




Lägg till bildtext




















fredag 21 juli 2017

Metekulor och KM-2

Metekula Främbyviken 8:e Juni

Dam
1          Rose Englund               5856
2          Maj-Britt Jonsson          4950
3          Lena Olaison                 4890
4          Ellen Jonsson                 4376
5          Gärd K                           4222
6          Gun-Britt Höglander      3130
7          Lena Mörth                       446

Herr
1          Roland Hallström         5890
2          Magnus Löfstrand        5510
3          Benny Bark                  4178
4          Tore Blom                    2128
5          ???                                  642

Herrveteran
1          Gert Jonsson               10400
2          Gardar Olaison              7560
3          Kjell Hellström              7070
4          Ove Kron                       6080
5          Torbjörn Andersson       4104
6          Lars Collín                     3902
7          Finn                                3842
8          Leif Wallin                     3170

Metekula Främbyviken 15:e Juni

Junior
1          Olle                                312
2          Wiktor                            268

Dam
1          Maj-Britt Jonsson          5262
2          Ellen Jonsson                 3836
3          Gärd K                           3758
4          Rose Englund               3574
5          Lena Olaison                 2812
6          Sara Westling                1598
7          Lena Mörth                   1558

Herr
1          Benny Bark                   7665
2          Magnus Svensson         6490
3          Magnus Löfstrand         4722
4          Jan-Erik Edberg            3296

Herrveteran
1          Gert Jonsson                  7440
2          Gardar Olaison              6560
3          Roger M                        6335
4          Ingemar Eriksson          4804
5          Kjell Hellström             4744
6          Finn                               4164
7          Lars Collin                    3680
8          Ove Kron                      2950
9          Leif Wallin                    1146

Metekula Främbyviken 22:a Juni

Junior
1          Olle                               628
2          Wiktor                           244

Dam
1          Ellen Jonsson               6220
2          Lena Olaison                4316
3          Rose Englund               3994
4          Kristina Kristiansson    1814
5          Lena Mörth                    124

Herr
1          Peer Danielsson            5590
2          Jan-Erik Edberg            4424
3          Kent Lövgren                2558

Herrveteran
1          Roger M                        6145
2          Kjell Hellström             5620
3          Lars Collin                    5482
4          Gardar Olaison             5276
5          Ingemar Eriksson         3378
6          Leif Wallin                    3250
7          Finn                              2076

Metekula Strandvägen 29:e Juni

Junior
1          Wiliam Berggren            1604

Dam
1          Maj-Britt Jonsson           4986
2          Rose Englund                  3464
3          Ellen Jonsson                  3200
4          Lena Olaison                  2654
5         Gerd                                 2550
6          Lena Mörth                     1712


Damveteran
1          Wallgot Wäppling             614
2          Hedda Wäppling               484


Herr
1          Benny Bark                     10630
2          Jan-Erik Edberg                2928


Herrveteran
1          Kjell Hellström               12530
2          Roger M                            7280
3          Gert Jonsson                      5822
4          Gardar Olaison                  4582
5          Lars Collin                         3782
6          Ove Kron                           2642
7          Ingemar Eriksson               2250

KM-2 Mete Sundbornsån 30:e Juni

Junior
1          Gunnar Nykvist                  344

Dam
1          Lena Olaison                     1234
2          Sara Westling                    1016
3          Lena Mörth                         164

Herr
1          Lars Jansson                      2494
2          Jan-Erik Edberg                   220

Pensionär
1          Gardar Olaison                     960
2          Göte Gatehag                        508